منو سایت

پروانه هلیکوپتر – وبلاگ RoboWiki

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

ملخ مهمترین قسمت هلیکوپتر کنترل رادیویی است زیرا بدون ملخ پروازی وجود نخواهد داشت.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

پروانه ها قطعات مکانیکی هستند که با اتصال به روتور هلیکوپتر و چرخش افقی، نیروی بالابر برای بلند کردن هلیکوپتر به صورت عمودی ایجاد می کنند. نیروی بالابر اصلی ایجاد شده توسط ملخ های اصلی هلیکوپتر سپس توسط روتور به نیروهای جانبی یا شعاعی تبدیل می شود، اما نیروی رانش اصلی توسط ملخ های اصلی ایجاد می شود و به سادگی مشخص می شود که ملخ نقش اصلی را ایفا می کند. رادیو کنترل در حرکت هلیکوپتر بازی می کند.

چند نوع پروانه هلیکوپتر وجود دارد؟

به طور کلی سه نوع ملخ (از نظر جنسیت) وجود دارد.

  • ملخ چوبی
  • پروانه فایبرگلاس
  • ملخ فیبر کربن

ملخ های چوبی بهترین انتخاب برای مبتدیان هستند. ملخ های چوبی ارزان تر از ملخ های دیگر هستند و به راحتی در دسترس هستند. از آنجایی که افراد مبتدی معمولا تا زمانی که با تجربه نشوند دچار تصادفات زیادی می شوند و از آنجایی که یکی از قطعاتی که معمولاً بیشترین آسیب را می بیند، باله است، بنابراین استفاده از پره های چوبی معمولا توصیه می شود. اقتصادی تر خواهد بود.

تنها محدودیتی که در این ملخ ها وجود دارد این است که اگرچه می توانید با این ملخ ها به خوبی پرواز کنید، اما گاهی اوقات توصیه می شود که با این ملخ ها مانور انجام ندهید، زیرا معمولاً به اندازه کافی قوی هستند که در برابر فشارهای شدید ناشی از حرکات چشمگیر مقاومت کنند.

پروانه های نوع 2 همانطور که از نامشان پیداست از فایبرگلاس ساخته شده اند و بسیاری از خواص فایبرگلاس از جمله استحکام را به ارث برده اند. ملخ های فایبرگلاس گزینه های زیادی برای انجام عملیات D3 دارند. این پروانه ها معمولاً گرانتر از ملخ های چوبی هستند، اما در مدل فروشی ها نیز به راحتی یافت می شوند. تنها عامل محدود کننده این پروانه ها وزن آنهاست. وزن ملخ های فایبرگلاس بسیار بیشتر از وزن ملخ های چوبی است و همین عامل باعث می شود راندمان پرواز هلیکوپتر کمتر شود. اما قدرت بسیار بیشتر این پروانه ها باعث می شود که این محدودیت نادیده گرفته شود.

اما قوی ترین ملخ ها در بین همه آنها ملخ های فیبر کربنی هستند. این ملخ ها از الیافی مشابه الیافی که در ساخت ابزارهای برش و مته های سخت استفاده می شود ساخته می شوند و به همین دلیل استحکام بسیار بالایی دارند. ویژگی بارز فیبر کربن مقاومت بسیار بالا در عین حال و وزن بسیار کم آن است و از آنجایی که پروانه های فیبر کربنی ساختار پیچیده ای دارند روش تولید آنها نیز بسیار پیچیده و گران است که در نتیجه قیمت آن افزایش می یابد. آخرین آنها خواهد بود این پروانه ها بهترین نوع ملخ برای مانور دادن بدون تاثیر بر عملکرد هستند. اگر هزینه فاکتور مهمی نیست، می توان گفت که ملخ های فیبر کربنی بهترین نوع ملخ هستند که هر کسی می تواند داشته باشد.

مهم ترین نکته در انتخاب پروانه، انتخاب تیغه ای است که متناسب با نیاز شما باشد. اگر هنوز در حال یادگیری نحوه پرواز با هلیکوپتر هستید، سعی نکنید یک ملخ کربنی تهیه کنید. این فقط هدر دادن پول خواهد بود زیرا به عنوان یک مبتدی بارها تصادف و تصادف می کنید و این چیزی است که باید با آن مقابله کنید.

برخی از انواع ملخ های چوبی برای تحمل شرایط سخت پرواز طراحی شده اند، اما توصیه می شود با کسب مهارت و تجربه بیشتر در این کاردستی، به سراغ ملخ های فایبرگلاس بروید. و وقتی به آن مسلط شدید، ملخ های فیبر کربنی را انتخاب کنید.

چگونه پروانه های هلیکوپتر خود را متعادل کنیم؟

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

بالانس کردن پروانه های هلیکوپتر یک ضرورت است که ممکن است برخی از کاربران اهمیت آن را درک نکنند. همیشه هر ملخ را قبل از اتصال به هلیکوپتر متعادل کنید. حتی بهترین و گران ترین ملخ های ساخته شده توسط بهترین سازندگان نیز ممکن است تعادل خوبی نداشته باشند و قبل از استفاده از آن ها باید خودتان آن ها را متعادل کنید. این کار برای از بین بردن ارتعاشات ناخواسته از هلیکوپتر تا حد امکان انجام می شود. با گذشت زمان، ارتعاشات به سیستم روتور هلیکوپتر آسیب می رساند و پرواز را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله سعی داریم روشی ساده و کاربردی برای تعادل پروانه های هلیکوپتر را به شما نشان دهیم.

متعادل کردن ملخ ها مانند هنری است که برخی افراد در آن مهارت دارند و برخی دیگر ممکن است نسبت به آن بی تفاوت باشند یا هرگز موفق به یادگیری آن نشوند. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. بهترین و دقیق ترین روش استفاده از متعادل کننده تجاری است که این کار را با دقت بالایی انجام می دهد. اما می توان با روش های ساده تر و ارزان تر این کار را انجام داد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه ملخ ها را با استفاده از بالانس تعادل برقرار کنید.

پروانه ها باید از نظر استاتیکی و دینامیکی متعادل باشند. این به معنای هم ثابت و هم در حال چرخش است. برای این کار، به طور خلاصه، باید مرکز ثقل دو ملخ را مطابقت دهیم و سپس آنها را از نظر وزنی برابر کنیم. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

1- ابتدا یک تیغ تهیه کنید و آن را به گونه ای محکم کنید که لبه تیز آن رو به بالا و کاملاً مطابق با افق باشد.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

2- یکی از دو تکه ملخ را روی لبه تیغه قرار دهید و آن را به جلو و عقب ببرید تا صاف و افقی شود. در این حالت پروانه را کمی روی باله فشار دهید تا خط باله روی باله بیفتد.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

3- حالا ملخ را نسبت به تیغه در جهت عقربه های ساعت 45 درجه بچرخانید و با حرکت مجدد به جلو و عقب، مرکز تعادل را پیدا کنید. دوباره کمی به آن فشار دهید تا اثر برش تیغه روی ملخ بیفتد.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

4- حالا ملخ را 90 درجه در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید (یعنی 45 درجه نسبت به موقعیت اولیه در جهت مخالف). مجدداً مرحله قبل را تکرار کرده و خط تعادل پروانه را پیدا کرده و با کمی فشار، اثر تیغ را روی آن قرار دهید.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

5- حال اگر باله را بچرخانید سه خط خواهید داشت که مطابق شکل باید در نقطه ای قطع شوند. این نقطه مرکز ثقل است.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

6- برای تکه دیگر ملخ هم همین کار را انجام دهید.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

7- ملخ ها را روی هم قرار دهید و از سوراخ محل اتصال ملخ ها یک پیچ بگذارید. حال بررسی کنید که آیا این دو مرکز ثقل روی هم هستند یا خیر. اگر هر دو مرکز ثقل مطابقت داشته باشند، باید بسیار خوش شانس باشید. به احتمال زیاد مطابقت نخواهند داشت.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

8- حالا ملخ های بالانس را سفت کنید و ملخ فندک را پیدا کنید.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

9- حالا به ملخ فندک نوار تعادل یا نوار برق بزنید و این کار را روی یک قسمت از ملخ طوری انجام دهید که سعی کنید مرکز ثقل دو قسمت ملخ مطابقت داشته باشد. یعنی اگر مثلاً مرکز ثقل ملخ فندکی به داخل ملخ نزدیکتر است، روی آن چسب بزنید تا مرکز ثقل به سمت بیرون حرکت کند.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

10- مرکز ثقل آن را طبق مراحل قبل مجدداً بررسی کنید تا هر دو مطابقت داشته باشند.

11- حالا که مرکز ثقل دو ملخ با هم تطبیق پیدا کرد، دوباره آنها را روی بالانس ببندید و ببینید کدام یک سبکتر است. با چسباندن محل مرکز ثقل، دو ملخ را با هم از نظر وزن متعادل کنید.

12- برای کمک به ردیابی ملخ ها که بعداً انجام می شود از دو چسب رنگی مختلف در بالای ملخ ها استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که دقیقاً به همان میزان چسب برای هر دو ملخ استفاده می کنید.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

13- اکنون پروانه های شما متعادل و آماده استفاده در هلیکوپتر شما هستند.

پروانه هلیکوپتر - وبلاگ RoboWiki

اگر اتفاقاً یک ترازو دیجیتالی کوچک در ابزار خود دارید، می‌توانید در مراحل بالا از ترازو به جای بالانس برای پیدا کردن پروانه سبک‌تر استفاده کنید.
امیدواریم اطلاعات بالا به شما کمک کرده باشد که یاد بگیرید چگونه پروانه هلیکوپتر را به درستی متعادل کنید.
لطفا ما را از انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود بی نصیب نگذارید.