منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سوئد موتور هوش مصنوعی خود را به نام Berzelius توربوشارژ می کند

سوئد موتور هوش مصنوعی خود را به نام Berzelius توربوشارژ می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سوئد موتور هوش مصنوعی خود را به نام Berzelius توربوشارژ می کند

سوئد در حال تجهیز ابررایانه خود به هوش مصنوعی برای سفر به لبه برتر یادگیری ماشینی، روباتیک و مراقبت های بهداشتی است.

نمی توانستم راهنمایی بهتر از آندرس ینرمن (بالا) درخواست کنم. کت و شلوار آبی مشخص، عینک مشکی و صدای ملایم او به عنوان استتار آرام برای یک روح پیشگام عمل می کند.

در ابتدا او علاقه عمیقی به فضا نشان داد، اما حرفه او مسیر دیگری را در پیش گرفت. او اولین شبکه مراکز ابرکامپیوتری کشور را تأسیس کرد و به ایجاد فناوری های تجسم علمی مورد استفاده در بیمارستان ها و موزه های سراسر جهان ادامه داد.

امروز، او بزرگترین تلاش تحقیقاتی سوئد، WASP – برنامه والنبرگ برای هوش مصنوعی، سیستم‌های خودمختار و نرم‌افزار – را با تمرکز بر نوآوری هوش مصنوعی رهبری می‌کند.

تصویر بزرگ

استاد دانشگاه لینکوپینگ گفت: امسال سالی است که مردم توجه خود را به چالش های پایداری که ما به عنوان یک سیاره با آن روبرو هستیم معطوف می کنند. بدون پیشرفت در هوش مصنوعی و سایر نوآوری ها، آینده پایداری نخواهیم داشت.

برای تقویت تلاش‌ها برای حفاظت از محیط زیست و موارد دیگر، سوئد ابررایانه Berzelius خود را ارتقا خواهد داد. بر اساس NVIDIA DGX SuperPOD، تقریباً نیمی از عملکرد هوش مصنوعی را ارائه می دهد و آن را در میان 100 ابر رایانه سریع هوش مصنوعی در جهان قرار می دهد.

او گفت: «ماشینی مانند برزلیوس نه تنها برای نتایجی که ارائه می‌کند، بلکه برای روشی که تخصص در سوئد را کاتالیز می‌کند، اساسی است. ما یک کشور دانش بنیان هستیم، بنابراین محققان و شرکت‌های ما برای رقابت نیاز به دسترسی به آخرین فناوری‌ها دارند.»

هوش مصنوعی زبان سوئدی را یاد می گیرد

در ماه ژوئن، این سیستم GPT-SW3 را آموزش داد، خانواده‌ای از مدل‌های زبانی بزرگ که قادر به نوشتن گفتار یا پاسخ دادن به سؤالات به زبان سوئدی بودند.

امروزه نسخه قدرتمندتر دارای 20 میلیارد پارامتر است که معیاری محبوب برای سنجش هوش شبکه عصبی است. می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا نرم افزار بنویسند و کارهای پیچیده دیگر را انجام دهند.

در دراز مدت، محققان قصد دارند نسخه ای با 175 میلیارد پارامتر را آموزش دهند که به زبان های اسکاندیناوی مانند دانمارکی و نروژی نیز مسلط باشد.

یکی از بزرگترین بانک های سوئد در حال بررسی استفاده از آخرین نوع GPT-SW3 برای چت بات ها و سایر برنامه ها است.

تقویت حافظه

برای ساخت AIهای بزرگ، Berzelius 34 سیستم NVIDIA DGX A100 را به خوشه 60 تایی خود که SuperPOD را تشکیل می دهند اضافه می کند. دستگاه های جدید دارای پردازنده گرافیکی با 80 گیگابایت حافظه خواهند بود.

آندرس اینرمان با ابررایانه سوئدی Berzelius AI
Ynnerman با Berzelius در راه اندازی سیستم در مارس 2021.

Innerman گفت: “داشتن گره های واقعا ضخیم با حافظه زیاد برای برخی از این مدل ها مهم است.” او افزود که Atos، یکپارچه‌کننده سیستم‌ها، «یک سفر بسیار آرام را در راه‌اندازی کل فرآیند» فراهم کرد.

جستجو برای درمان سرطان

در مراقبت های بهداشتی، یک برنامه علوم زیستی مبتنی بر داده که توسط بنیاد والنبرگ تامین مالی می شود، یکی از کاربران اصلی Berzelius خواهد بود. این برنامه 10 دانشگاه را در بر می گیرد و در میان سایر برنامه های کاربردی، از هوش مصنوعی برای درک تاخوردگی پروتئین که برای درک بیماری هایی مانند سرطان اساسی است، استفاده خواهد کرد.

برخی دیگر از Berzelius برای بهبود تشخیص سلول های سرطانی و هدایت انبوه داده ها در ژنوم انسان استفاده خواهند کرد.

برخی از محققان در حال بررسی ابزارهایی مانند NVIDIA Omniverse Avatar Cloud Engine و NVIDIA BotMaker برای ایجاد بیماران متحرک هستند. با پشتیبانی از GPT-SW3، آنها می توانند به پزشکان در تمرین مهارت های پزشکی از راه دور کمک کنند.

ربات ها در گرانش صفر

کار سوئد در تشخیص تصویر و ویدیو از Berzelius تقویت خواهد شد. چنین الگوریتم هایی کار سیستم های مستقل مورد استفاده در کارخانه ها و انبارهای مدرن را سرعت می بخشد.

یک پروژه به بررسی نحوه عملکرد سیستم های خودمختار در فضا و زیر آب می پردازد. این موضوع نزدیک به قلب یکی از WASP های اخیر، کاشف کریستر فوگلسانگ است که در سال 1992 به عنوان اولین فضانورد سوئد انتخاب شد.

فوگلسانگ در سال‌های 2006 و 2008 به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت. بعداً به‌عنوان استاد فیزیک در مؤسسه سلطنتی فناوری سوئد، با Innermann در برنامه‌های زنده در مورد زندگی در فضا که در تئاتر WISDOME Dome مرکز برای تجسم C Ynnerman تأسیس شد، همکاری کرد. و کارگردانی می کند.

به لطف تخصص او در تجسم، اینرمن با کنایه گفت: “من می توانم هر زمان که بخواهم به مریخ بروم.”

او بنیانگذار و مدیر عامل NVIDIA، جنسن هوانگ و مارکوس والنبرگ – فرزند خانواده صنعتی پیشرو سوئد – را به توری در فضای بیرونی در گنبد به نشانه ارتقای Berzelius برد. به لطف استفاده از 12 پردازنده گرافیکی NVIDIA Quadro RTX 8000، این گنبد می تواند سطح مریخ را با وضوح 8K با نرخ 120 فریم در ثانیه نمایش دهد.

الهام بخش نسل بعدی

الگوریتم های ینرمن میلیون ها نفر را که تجسم مومیایی های مصری را در موزه بریتانیا دیده اند، تحت تأثیر قرار داده است.

او گفت: «این باعث می‌شود به برخی از مقالات تحقیقاتی‌ام حتی بیشتر افتخار کنم، زیرا بسیاری از آنها جوانانی هستند که می‌توانیم با عشق به علم و فناوری از آنها الهام بگیریم.

اشتیاق به علم و فناوری بیش از 400 دانشجوی دکتری فعال را به خود جذب کرده است. متقاضیان تا کنون برای WASP، که در مسیر رسیدن به هدف 600 درجه تا سال 2031 است.

اما حتی یک متخصص تجسم نمی تواند همه جا باشد. بنابراین پروژه خانه Ynnerman از هوش مصنوعی برای ایجاد یک راهنمای موزه زنده و مجازی استفاده خواهد کرد.

او گفت: «من فکر می‌کنم که می‌توانیم به افراد بیشتری تجربه «وای» بدهیم – من وقتی در حال حرکت در جهان هستم کمک خلبان می‌خواهم.