منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Keynote پلتفرم‌های هوش مصنوعی ژنرال برای هر صنعت را نشان می‌دهد

Keynote پلتفرم‌های هوش مصنوعی ژنرال برای هر صنعت را نشان می‌دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Keynote پلتفرم‌های هوش مصنوعی ژنرال برای هر صنعت را نشان می‌دهد

جنسن هوانگ، بنیانگذار و مدیر عامل NVIDIA، در اولین سخنرانی زنده خود پس از همه گیری همه گیر، امروز کنفرانس COMPUTEX را در تایپه آغاز کرد و پلتفرم هایی را اعلام کرد که شرکت ها می توانند از آنها برای هدایت موج تاریخی هوش مصنوعی مولد استفاده کنند که صنایع را از تبلیغات به تولید و ارتباطات راه دور تبدیل می کند.

هوانگ پس از سال‌ها سخنرانی مجازی که برخی از آنها از آشپزخانه خانه‌اش بودند، در حالی که روی صحنه می‌رفت، فریاد زد: «ما برگشتیم». “من تقریباً چهار سال است که سخنرانی عمومی نداشته ام – برای من آرزوی موفقیت کنید!”

او که نزدیک به دو ساعت در خانه ای پر از جمعیت حدود 3500 نفر صحبت می کرد، خدمات محاسباتی سریع، نرم افزارها و سیستم هایی را توصیف کرد که مدل های تجاری جدید را فعال می کند و مدل های فعلی را کارآمدتر می کند.

هوانگ که سفرهایش در زادگاهش در هفته گذشته روزانه توسط رسانه‌های محلی دنبال می‌شود، گفت: «محاسبات تسریع شده و هوش مصنوعی نشان‌دهنده اختراع مجدد محاسبات است.

برای نمایش قدرت خود، او از دیوار عظیم 8K که در مقابل آن صحبت می‌کرد برای نمایش متنی استفاده کرد که یک آهنگ موضوعی برای نت کلیدی خود ایجاد می‌کرد که می‌توانست مانند هر آهنگ کارائوکه خوانده شود. هوانگ که گهگاه در تایوانی بومی خود جمعیت را طعنه می زد، برای مدت کوتاهی جمعیت را در خواندن سرود جدید رهبری کرد.

وی با اشاره به اینکه اکنون 40000 شرکت بزرگ و 15000 استارت آپ از فناوری های NVIDIA با 25 فناوری استفاده می کنند، گفت: “ما اکنون در نقطه اوج عصر جدیدی از محاسبات هستیم که محاسبات شتاب یافته و هوش مصنوعی تقریباً توسط همه شرکت های محاسباتی و ابری در جهان پذیرفته شده است.” میلیون دانلود نرم افزار CUDA تنها در سال گذشته.

اعلامیه های خبری فوری از سخنرانی اصلی

یک موتور جدید برای هوش مصنوعی سازمانی

برای شرکت هایی که به بهترین عملکرد هوش مصنوعی نیاز دارند، DGX GH200 را معرفی کرد، یک ابررایانه هوش مصنوعی با حافظه بزرگ. این دستگاه از NVIDIA NVLink برای ترکیب 256 سوپرتراشه NVIDIA GH200 Grace Hopper در یک واحد پردازش گرافیکی در اندازه مرکز داده استفاده می کند.

سوپرتراشه GH200 که جنسن گفت اکنون در حال تولید کامل است، یک پردازنده گرافیکی NVIDIA Grace با کارایی انرژی را با یک پردازنده گرافیکی NVIDIA H100 Tensor Core با عملکرد بالا در یک سوپرتراشه ترکیب می‌کند.

DGX GH200 دارای عملکرد exaflop و 144 ترابایت حافظه مشترک است که تقریباً 500 برابر بیشتر از یک سیستم 320 گیگابایتی NVIDIA DGX A100 است. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا مدل های زبان بزرگی را برای چت ربات های هوش مصنوعی مولد، الگوریتم های پیچیده برای سیستم های توصیه گر و شبکه های عصبی نموداری بسازند که برای تشخیص تقلب و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود.

گوگل کلود، متا و مایکروسافت جزو اولین کسانی هستند که انتظار می رود به DGX GH200 دسترسی پیدا کنند، که می تواند به عنوان طرحی برای زیرساخت های هوش مصنوعی مولد در مقیاس فوق العاده در آینده استفاده شود.

NVIDIA DGX GH200
ابرکامپیوتر NVIDIA DGX GH200 AI عملکرد 1 exaflop را برای هوش مصنوعی مولد ارائه می دهد.

هوانگ به مخاطبان تایپه که بسیاری از آن‌ها ساعت‌ها قبل از باز شدن درها در خارج از سالن صف کشیده بودند، گفت: ابررایانه‌های DGX GH200 AI از پیشرفته‌ترین فناوری‌های محاسباتی و شبکه‌ای سریع NVIDIA ادغام می‌شوند تا مرزهای هوش مصنوعی را پشت سر بگذارند.

انویدیا در حال ساخت ابررایانه هوش مصنوعی عظیم خود به نام NVIDIA Helios است که امسال آنلاین خواهد شد. این دستگاه از چهار سیستم DGX GH200 متصل به شبکه NVIDIA Quantum-2 InfiniBand برای افزایش توان داده برای آموزش مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد.

DGX GH200 نشان دهنده اوج صدها سیستم اعلام شده در این رویداد است. آنها با هم، هوش مصنوعی مولد و محاسباتی سریع را به میلیون ها کاربر ارائه می دهند.

با بزرگنمایی تصویر بزرگ، هوانگ اعلام کرد که بیش از 400 پیکربندی سیستمی با آخرین معماری‌های Hopper، Grace، Ada Lovelace و BlueField NVIDIA به بازار می‌آیند. هدف آنها مقابله با پیچیده ترین چالش ها در هوش مصنوعی، علم داده و محاسبات با عملکرد بالا است.

شتاب در هر اندازه

برای پاسخگویی به نیازهای مراکز داده در هر اندازه، هوانگ NVIDIA MGX را معرفی کرد، یک معماری مرجع مدولار برای ساخت سرورهای شتاب‌دار. سازندگان سیستم از آن برای ساخت سریع و مقرون به صرفه بیش از صد پیکربندی سرور مختلف برای تطابق با طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی AI، HPC و NVIDIA Omniverse استفاده می کنند.

MGX به سازندگان اجازه می دهد تا CPU و سرورهای شتابی را با استفاده از معماری مشترک و اجزای ماژولار بسازند. از طیف کاملی از پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA، پردازنده‌های مرکزی، واحدهای پردازش داده (DPU) و آداپتورهای شبکه و همچنین پردازنده‌های x86 و Arm در انواع شاسی‌های خنک‌شونده با هوا و مایع پشتیبانی می‌کند.

QCT و Supermicro اولین‌هایی هستند که با طرح‌های MGX در ماه آگوست وارد بازار می‌شوند. سیستم ARS-221GL-NR سوپرمیکرو که در COMPUTEX اعلام شد از پردازنده Grace استفاده می کند، در حالی که سیستم S74G-2U QCT که در این رویداد نیز اعلام شد، از Grace Hopper استفاده می کند.

ASRock Rack، ASUS، GIGABYTE و Pegatron همچنین از MGX برای ساخت رایانه های شخصی شتاب یافته نسل بعدی استفاده خواهند کرد.

5G/6G گریس هاپر را فرا می خواند

به طور جداگانه، هوانگ گفت NVIDIA به شکل گیری ارتباطات بی سیم و ویدیویی 5G و 6G آینده کمک می کند. یک نمایش نشان داد که چگونه هوش مصنوعی در حال اجرا بر روی گریس هاپر، تماس‌های ویدیویی دوبعدی امروزی را به تجربیات سه بعدی واقعی‌تر تبدیل می‌کند و حس حضور باورنکردنی را ارائه می‌دهد.

هوانگ با ایجاد زمینه‌ای برای انواع خدمات جدید، اعلام کرد که NVIDIA در حال همکاری با غول مخابراتی SoftBank برای ایجاد یک شبکه توزیع‌شده از مراکز داده در ژاپن است. خدمات 5G و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی مولد را بر روی یک پلت فرم مشترک ابری ارائه خواهد کرد.

مراکز داده از سوپرتراشه‌های NVIDIA GH200 و NVIDIA BlueField-3 DPU در سیستم‌های ماژولار MGX و همچنین سوئیچ‌های NVIDIA Spectrum Ethernet برای همگام‌سازی فوق‌العاده دقیق مورد نیاز پروتکل 5G استفاده خواهند کرد. این پلتفرم با افزایش بازده طیفی و در عین حال کاهش مصرف انرژی، هزینه ها را کاهش می دهد.

این سیستم‌ها به سافت‌بانک کمک می‌کنند تا برنامه‌های 5G را در رانندگی خودران، کارخانه‌های هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و مجازی، بینایی کامپیوتر و دوقلوهای دیجیتال بررسی کند. کاربردهای آینده حتی می تواند شامل ویدئو کنفرانس سه بعدی و ارتباطات هولوگرافیک باشد.

توربوشارژ شبکه های ابری

به طور جداگانه، هوانگ NVIDIA Spectrum-X را معرفی کرد، یک پلت فرم شبکه که به طور خاص برای بهبود عملکرد و کارایی ابرهای هوش مصنوعی مبتنی بر اترنت طراحی شده است. این سوئیچ‌های اترنت Spectrum-4 را با DPU‌های BlueField-3 و نرم‌افزار ترکیب می‌کند تا 1.7 برابر در عملکرد هوش مصنوعی و بهره‌وری انرژی نسبت به پارچه‌های اترنت سنتی بهبود یابد.

سوئیچ‌های NVIDIA Spectrum-X، Spectrum-4 و DPUهای BlueField-3 اکنون توسط سازندگان سیستم از جمله Dell Technologies، Lenovo و Supermicro در دسترس هستند.

NVIDIA Spectrum-X برای ابرهای هوش مصنوعی اترنت
NVIDIA Spectrum-X گردش‌های کاری هوش مصنوعی را تسریع می‌کند که می‌تواند با کاهش عملکرد در شبکه‌های اترنت سنتی مواجه شود.

جان بخشیدن به شخصیت های بازی

هوش مصنوعی مولد همچنین بر نحوه بازی افراد تأثیر می گذارد.

هوانگ از NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE) برای بازی ها خبر داد، یک سرویس ریخته گری که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ساخت و استقرار مدل های AI سفارشی برای گفتار، مکالمه و انیمیشن استفاده کنند. این به شخصیت‌های غیرقابل بازی مهارت‌های مکالمه می‌دهد تا بتوانند به سؤالاتی با شخصیت‌های واقع‌گرایانه پاسخ دهند.

NVIDIA ACE for Gaming شامل مدل‌های هسته‌ای هوش مصنوعی مانند NVIDIA Riva برای تشخیص و رونویسی گفتار بازیکن است. متن از NVIDIA NeMo می خواهد تا پاسخ های سفارشی متحرک با NVIDIA Omniverse Audio2Face ایجاد کند.

NVIDIA ACE برای بازی
NVIDIA ACE for Gaming یک زنجیره ابزار برای جان بخشیدن به شخصیت ها با هوش مصنوعی مولد فراهم می کند.

شتاب هوش مصنوعی ژنرال در ویندوز

هوانگ توضیح داد که NVIDIA و مایکروسافت چگونه در حال همکاری برای ایجاد نوآوری برای رایانه های شخصی ویندوزی در عصر هوش مصنوعی مولد هستند.

ابزارها، چارچوب‌ها و درایورهای جدید و بهبود یافته توسعه و پیاده‌سازی هوش مصنوعی را برای توسعه‌دهندگان رایانه شخصی آسان‌تر می‌کند. برای مثال، زنجیره ابزار Microsoft Olive برای بهینه‌سازی و استقرار مدل‌های هوش مصنوعی با شتاب GPU و درایورهای گرافیکی جدید، عملکرد DirectML را در رایانه‌های شخصی ویندوزی با پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA افزایش می‌دهد.

این همکاری پایگاه نصب شده 100 میلیون رایانه شخصی را با پردازنده‌های گرافیکی Tensor Core RTX که عملکرد بیش از 400 برنامه و بازی ویندوز با هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد، افزایش و گسترش می‌دهد.

دیجیتالی کردن بزرگترین صنایع جهان

هوش مصنوعی مولد همچنین فرصت های جدیدی را در صنعت تبلیغات دیجیتال 700 میلیارد دلاری ایجاد می کند.

به عنوان مثال، WPP، بزرگترین سازمان خدمات بازاریابی در جهان، با NVIDIA کار می کند تا اولین موتور محتوای مولد مبتنی بر هوش مصنوعی را در Omniverse Cloud بسازد.

در یک نمایش، Huang نشان داد که چگونه تیم‌های خلاق ابزارهای طراحی سه بعدی خود مانند Adobe Substance 3D را برای ساخت دوقلوهای دیجیتالی محصولات مشتری در NVIDIA Omniverse به هم متصل می‌کنند. سپس، محتوای ابزارهای هوش مصنوعی مولد آموزش‌دیده بر روی داده‌های منبع‌شده مسئولانه و ساخته‌شده با NVIDIA Picasso به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت مجموعه‌های مجازی ایجاد کنند. مشتریان WPP سپس می توانند از کل صحنه برای تولید تبلیغات، ویدیوها و تجربه های سه بعدی متعدد برای بازارهای جهانی و مصرف کنندگان برای تجربه در هر دستگاه وب استفاده کنند.

هوانگ می‌گوید: «امروزه، تبلیغات کشیده می‌شوند، اما در آینده، وقتی اطلاعات را درگیر می‌کنید، مقدار زیادی از آن تولید می‌شود — مدل محاسباتی تغییر کرده است.

کارخانه ها آینده هوش مصنوعی ایجاد می کنند

با حدود 10 میلیون کارخانه، بخش تولیدی 46 تریلیون دلاری یک زمینه غنی برای دیجیتالی کردن صنعتی است.

“بزرگترین صنایع در جهان چیزهای فیزیکی تولید می کنند. هوانگ گفت، ساختن آنها به صورت دیجیتالی می‌تواند میلیاردها دلار صرفه‌جویی کند.

سخنرانی اصلی نشان داد که چگونه سازندگان لوازم الکترونیکی، از جمله اینترنت صنعتی فاکسکان، اینودیسک، پگاترون، کوانتا و ویسترون، در حال ایجاد جریان‌های کاری دیجیتال با فناوری‌های NVIDIA برای تحقق چشم‌انداز یک کارخانه هوشمند تمام دیجیتال هستند.

آنها از Omniverse و APIهای AI مولد برای اتصال ابزارهای طراحی و ساخت خود استفاده می کنند تا بتوانند دوقلوهای دیجیتالی از کارخانه ها را بسازند. علاوه بر این، آن‌ها از NVIDIA Isaac Sim برای شبیه‌سازی و آزمایش ربات و NVIDIA Metropolis، یک چارچوب هوش مصنوعی بینایی، برای بازرسی خودکار نوری استفاده می‌کنند.

آخرین مولفه، NVIDIA Metropolis for Factories، می‌تواند سیستم‌های کنترل کیفیت سفارشی‌سازی شده ایجاد کند و به تولیدکنندگان مزیت رقابتی بدهد. این به شرکت ها کمک می کند تا برنامه های کاربردی هوش مصنوعی پیشرفته را توسعه دهند.

هوش مصنوعی خطوط مونتاژ را سرعت می بخشد

به عنوان مثال، Pegatron که 300 محصول در سراسر جهان از جمله لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند تولید می‌کند، در حال راه‌اندازی کارخانه‌های مجازی با Omniverse، Isaac Sim و Metropolis است. این به او اجازه می دهد تا فرآیندها را در یک محیط شبیه سازی شده آزمایش کند و در زمان و هزینه صرفه جویی کند.

Pegatron همچنین از کیت توسعه نرم افزار NVIDIA DeepStream برای توسعه برنامه های ویدیویی هوشمند استفاده کرد که منجر به بهبود 10 برابری در توان عملیاتی شد.

Foxconn Industrial Internet، شعبه خدمات بزرگترین تولیدکننده فناوری جهان، با شرکای NVIDIA Metropolis برای خودکارسازی بخش‌های قابل توجهی از نقاط بازرسی کیفیت برد کار می‌کند.

سخنرانی اصلی Computex 2023
ساعت ها قبل از باز شدن درها، جمعیت برای سخنرانی کلیدی صف کشیده بودند.

هوانگ در ویدئویی نشان داد که چگونه ربات Techman، یکی از شرکت های تابعه Quanta، از NVIDIA Isaac Sim برای بهینه سازی بازرسی خطوط تولید این غول مستقر در تایوان استفاده می کند. اساسا از ربات های شبیه سازی شده برای آموزش ساخت روبات های بهتر به روبات ها استفاده می کند.

علاوه بر این، هوانگ یک پلت فرم جدید را برای فعال کردن نسل بعدی ناوگان ربات های متحرک خودران (AMR) اعلام کرد. Isaac AMR به شبیه سازی، استقرار و مدیریت ناوگان ربات های متحرک مستقل کمک می کند.

هوانگ گفت، یک اکوسیستم شریک بزرگ – از جمله ADLINK، Aetina، Deloitte، Quantiphi و Siemens – به ارائه همه این راه حل های تولیدی به بازار کمک می کند.

این مثال دیگری است از اینکه چگونه NVIDIA به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مزایای هوش مصنوعی مولد را با محاسبات تسریع تجربه کنند.

او پس از این گفتگوی دو ساعته با تشویق شدید گفت: «خیلی وقت است شما را ندیده‌ام، بنابراین چیزهای زیادی برای گفتن داشتم.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بخش اصلی را مشاهده کنید.