منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مدار الکترونیکی ربات تشخیص نور و مدار کلید حساس به نور و آی سی 741

مدار الکترونیکی ربات تشخیص نور و مدار کلید حساس به نور و آی سی 741

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مدار الکترونیکی ربات تشخیص نور و مدار کلید حساس به نور و آی سی 741

برای ساخت ربات بولینگر ابتدا به ساختار مکانیکی با موتور و گیربکس نیاز دارید. در مرحله بعد باید قطعه الکترونیکی را به گونه ای بسازید که ربات بتواند منبع نوری را در محیط جستجو کرده و هوشمندانه به سمت آن حرکت کند. اصولا ربات های هوشمند نیاز به حسگرهایی دارند که اطلاعات مورد نظر را از محیط دریافت کرده و به صورت جریان الکتریکی وارد مدار کنند.همانطور که مشخص است ربات ردیاب نوری نیاز به دریافت اطلاعاتی از شدت نور اطراف خود دارد که این کار انجام می شود. توسط فتوسل

فتوسل یا حسگر نور در واقع یک مقاومت متغیر است که مقدار آن بسته به نور محیط تغییر می کند. اگر نور محیط را افزایش دهید، مقاومت فتوسل کاهش می یابد و جریان بیشتری از آن عبور می کند. همان تغییر این جریانی است که ربات شما را بر اساس الگوریتم تصمیم هدایت می کند. در اینجا سعی کرده ایم ساده ترین طرح ممکن را توضیح دهیم که در عین حال به خوبی کار می کند. به همین دلیل ممکن است در برخی موارد اصول طراحی مدار حرفه ای رعایت نشود. مجدداً متذکر می شویم که این طرح در عین حال بسیار کارآمد است.

مدار الکترونیکی ربات تشخیص نور و مدار کلید حساس به نور و آی سی 741

الگوریتم کاری این ربات تشخیص نور به این صورت است که ربات در ابتدای کار شروع به چرخش در جای خود می کند. (برای این کار کافی است یکی از موتورهای آن روشن و دیگری خاموش باشد) این چرخش تا جایی ادامه می یابد که جلوی ربات رو به منبع نور باشد. منبع نور حرکت می کند. (این امر با روشن کردن هر دو موتور ربات اتفاق می افتد.) اگر به دلایلی جهت ربات و منبع نور تغییر کند، ربات دوباره شروع به چرخش می کند تا دوباره به سمت منبع نور روبرو شود.

اگر به عملکرد ربات دقت کنید متوجه می شوید که یکی از موتورها همیشه روشن است و کنترل ربات با خاموش و روشن کردن موتور دیگر انجام می شود بنابراین موتوری که همیشه روشن است مستقیما وصل می شود. به منبع برق نشان می دهیم

مدار تغذیه موتور دوم دارای فتوسل نیز می باشد که وقتی فتوسل در مقابل منبع نور قرار می گیرد مدار تحریک شده و موتور روشن می شود در این مدار از دو ترانزیستور استفاده می شود که وظیفه تقویت جریان را دارند. با عبور از فتوسل، از آنجایی که جریان موتور از ترانزیستور دوم می گذرد، باید ترانزیستور T2 از نوعی انتخاب شود که قابلیت جریان خوبی داشته باشد. ، می توانید آن را با نوع مشابه جایگزین کنید.در مرحله اول تقویت از ترانزیستور منفی شماره BD 139 نیز استفاده می شود.پس از ساخت و تست ربات امکان گرم شدن کمی ترانزیستور Tip41 وجود دارد که قابل حل است. با نصب هیت سینک مناسب بر روی آن دیود موجود در مدار در دو سر موتور معکوس می شود تا ترانزیستور آسیب ببیند موتور را از جریان معکوس محافظت می کند همانطور که توضیح داده شد یکی از موتورها مستقیماً به منبع تغذیه متصل است و همیشه در جریان است. قفل شده است.

و موتور دوم با استفاده از طرح فوق راه اندازی می شود. به گونه ای که با روشن شدن فتوسل و روشن شدن موتور، ربات به جلو حرکت می کند. اعتقاد بر این است که سیم های اتصال به پایانه های موتور با یکدیگر نیاز به تعویض دارند. در صورت نیاز به ولتاژهای مختلف در قسمت های مختلف ربات، می توانید با استفاده از تنظیم کننده ولتاژ، سطح ولتاژ را به مقدار دلخواه خود کاهش دهید. پتانسیومتر موجود است. مدار را طوری تنظیم کنید که موتور در حد قطع باشد. حال اگر نوری که به فتوسل می تابد کمی زیاد شود، می بینید که موتور در حال چرخش است.